Pagina oficială a Municipiului Chișinău

Evenimente organizate de Primăria Chișinău cu ocazia Zilei Internaționale a Copiilor 2024

   5337

Primăria Municipiului Chișinău, în comun cu subdiviziunile structurale și cu diverși parteneri (agenți economici) a pregătit un șir de evenimente care vor fi organizate în sectoarele orașului, cu prilejul Zilei Internaționale a Copiilor 2024, zilele de 31 mai, 1-2 iunie 2024.

 31 mai 2024

1. Ora: 10:00- 23:00,  Parcul  „Alunelul” - Ediţia a II-a a Festivalului „Lumea Copilăriei”. În program:

  • DJ - Tigi Academy
  • Crescendo cu Georgeta Voinovan
  • SIS N BRO
  • Trupa Planeta Clounella
  • Reghina Alexandrina
  • Battle de dans
  • Târg gastronomic

2. Ora: 10:00-18:00,  Parcul „Valea Morilor” - „Bumbăcel Fest”, ediția a III-a, dedicat Zilei Copilului. În program:

  • Deschiderea târgului amenajat împreună cu AO „Perspectiva”
  • Prezentarea zonelor BUMBĂCEL
  • Concursuri şi cadouri.

 

01 iunie 2024
1. Ora: 09:00 - 23:00, Parcul „Valea Morilor”  - „Bumbăcel Fest”, ediția a III-a, dedicat Zilei Copiilor. În program:

  • Baloane pentru copii
  • Desene pe față
  • Concursuri
  • Înghețată, vată dulce, plimbare pe lac cu barca
  • Desene animate pentru copii
  • Mini-disco,dansuri pentru copii
  • Tombolă - Zone foto
  • Invitaţi interpreţi autohtoni.     

2. Ora 10:00 – 18:00, Scările de granit din Parcul „Valea Morilor” - Ziua Internațională a Copilului – „Bucurie și Creativitate pentru Viitorul Nostru”

În program:

  • Ateliere de pictură, modelare şi colaj
  • Colorarea figurinelor
  • Master-klass de elaborare a tablourilor cu mozaic
  • Jocuri şi concursuri distractive
  • Premii - Face Paiting
  • Picături Muzicale
  • Spectacol artistic şi de divertisment Clubul „Mikelino”, Cryo Show  şi Chimie - Ursul gigant Bruno şi Sonic
  • Spectacol cu motociclete „Adrenalina Moldovei”
  • Dansuri  şi cântece: Georgeta Voinovan şi Studioul Crescendo, Viorica Atanasov „Atelierul de Voce”, Dana Markitan „Markitan Vocal School”, Idea Music, Vlad Codreanu, Dina Druţă.

3.   Ora 10:00 – 18:00 - Ziua Copiilor la Grădina Zoologică din Chişinău.

În program:

  • Concursuri, premii, clovni, Dj.  

4. Ora: 10:00- 23:00, Parcul „Alunelul” -  Ediţia a II-a a Festivalului „Lumea Copilăriei”.

În program:

  • DJ
  • Animatori
  • Școala de Arte „Maria Bieșu”
  • Școala de Arte „Alexei Stârcea”
  • DoReMiShow
  • Tigi Academy
  • Studioul InTactArt by Cristina Scarlat
  • Kamelia Melnic
  • Cleopatra Stratan.

 

5.   Ora 10:00,  Port Mall - Eveniment dedicat Zilei Internaționale a Copilului.

 În program:

  • Program distractiv pentru copii și părinți cu eroii filmului „Willy Wonka și fabrica de ciocolată”
  • Prepararea celei mai mari ciocolate din țară
  • Master-class pentru copii
  • Program de magie cu iluzioniști
  • Concursuri și premii  

 

  1. Ora 10:30, sediul Regiei „Autosalubritate”, 27 martie 1918, nr.14 -  Ziua uşilor deschise la Regia „Autosalubritate”, cu genericul: „Împreună pentru un viitor curat”. Participanți - 40 de copii însoțiți de câte un părinte.

Concept: eveniment interactiv și educativ în contextul „Zilei Copiilor”, cu scopul de a familiariza copii și părinții despre importanța sortării, gestionării corespunzătoare a deșeurilor și protejării mediului. Tot aici vor fi prezentate noile autospeciale, achiziționate în cadrul proiectului „Deșeuri Solide Chișinău”.

Agenda evenimentului:

  • Lecție introductivă tehnica securității
  • Mini-excursie pe teritoriul întreprinderii, prezentarea  autospecialelor noi, dar și a celor vechi ( ZIL, GAZ) și zona de reparații
  • Ateliere și activități educativ – distractive
  • Tombolă
  • Desene pe față
  • Colorarea desenelor de pe cuburi
  • Desene cu cretă pe asfalt
  • Dansuri cu animatori
  • Bule de săpun  

 

  1. Ora 11:00 – 14:00,  Scuarul Complexului Memorial „Feciorilor Patriei – Sfântă Amintire”, str. Miron Costin - Manifestare cultural-artistică „Copilărie dulce feerie”.
    În program:
  • Concert
  • Expoziție
  • Atelier interactiv
  • Program demonstrativ la lupte libere și box.  

 

  1. Ora 12:00, Parcul „Sarmizegetusa” - Eveniment cu genericul „Copilărie dulce feerie”.
    În program:
  • Program artistic pentru copii (Studio Idea Music, Picături Muzicale, Iuliana Tira, Animatori)
  • Master class pentru copii
  • Workshop
  • Flashmob „Dansul Copilăriei”.  

 

  1. Ora 15:00 – 19:00, Aleea Mircea cel Bătrân, Spectacol „Sărbătoare, zâmbet și culoare”.
    În program:  
  • Expoziții de artă plastică
  • Ateliere de creație pentru copii
  • Distracții cu animatori
  • Master-classuri
  • Desen pe față
  • Concert cu artiști autohtoni.
  1. Ora 15:00 – 19:00, str. Onisifor Ghibu, 10 - Eveniment cultural-distractiv dedicat „Zilei Internaționale a copiilor”.
    În program:
  • Concert cu participarea interpreților autohtoni
  • Dansuri cu ansambluri  de copii
  •  Jocuri distractive
  •  Concursuri
  • Loterie
  • Parada personajelor din povești
  • Vată dulce şi popcorn.
  1. Ora 19:00, Parcul „Valea Trandafirilor” - Eveniment dedicat tinerilor”. În program: - Muzică mixată, DJ EDMAR;  
  2. Festivalul de film în aer liber, ora 20:30, Parcul „Butoiaș”;  
  3. Festivalul Pomuşoarelor şi a Mierii de Albine „Gustul Verii Tale”, Scuarul Teatrului de Operă și Balet „Maria Bieșu”;

 

02 iunie 2024

  1. Ora: 10:00- 23:00, Parcul ,,Alunelul”  - Ediţia a II-a a festivalului „Lumea Copilăriei”.
    În program:
  • DJ  
  •  Școala de Arte „Valeriu Poleacov”
  •  Școala de Arte „Eugen Doga”
  •  Picături muzicale
  •  IO Models ( prezentare de modă, dans, cântece )
  •  Tigi Academy
  •  Kamelia Melnic
  • Ciao Patricia
  •  Iuliana Beregoi  

2. Ora 10:00-12:00, Aleea Mircea cel Bătrân - Concert „Dăruim culori copilăriei”.

În program:

  • Ateliere de creație pentru copii
  •  Master-classuri
  • Desen pe asfalt  
  1.  Ora: 11:00-20:00, Parcul „Valea Morilor”  - „Bumbăcel Fest”, ediția a III-a. În program:
  • Târg şi tombolă
  • Defilări în haine tradiţionale din Uzbekistan
  • Dansuri echipa Deea
  • Picături muzicale, prestațiile copiilor
  • Bloggeri, Mc Mike, LILU
  • Muzică, artişti
  • Prestaţia Kameliei Melnic.  
  1. Ora 11:00 – 14:00,  str. Calea Orheiului, 90 - Manifestare cultural-artistică „Copilărie, Bucurie, Veselie”. În program - competiții sportive la hipism.
  2. Ora 20:30, Parcul „Sarmizegetusa” -  Festivalul de film în aer liber.
  3. Festivalul Pomuşoarelor şi a Mierii de Albine „Gustul Verii Tale”, Locaţie: Scuarul Teatrului de Operă și Balet „Maria Bieșu”.