• Prima   /  Primăria   /  Structura Primăriei   /  Direcţia asistenţă juridică

    Direcţia Asistenţă Juridică

    Adresa: MD-2012, mun. Chişinău, bd. Ştefan cel Mare şi Sfânt, 83, bir. 3, 7, 11

    Tel. 20-17-12

    REGALAMENTUL direcției asistență juridică

    Funcţiile de bază ale direcţiei sunt:

    1. Elaborează programele de lucru şi strategiile în domeniul asigurării legitimităţii în procesul activităţii cotidiene ale Consiliului şi Primăriei municipiului Chişinău.
    2. Asigură, prin totalitatea atribuţiilor sale, respectarea drepturilor şi intereselor patrimoniale legale ale municipiului, Primăriei municipiului Chişinău şi subdiviziunilor Consiliului municipal Chişinău.
    3. Acordă asistenţă juridică, metodologică şi practică direcţiilor şi serviciilor din subordinea Consiliului municipal Chişinău, preturilor de sector, primăriilor oraşelor şi satelor (comunelor) din componenţa municipiului Chişinău.
    4. Efectuează controlul privind corespunderea proiectelor de decizii ale Consiliului municipal Chişinău, dispoziţiilor primarului general şi ale viceprimarilor municipiului Chişinău cu prevederile legislaţiei în vigoare.
    5. Eliberează avize la proiectele de decizii ale Consiliului municipal Chişinău şi proiectele de dispoziţii, aprobate de primarul general şi viceprimarii municipiului Chişinău.
    6. Asigură pregătirea acţiunilor în instanţele judecătoreşti, contestarea contractelor, acţiunilor ilegale ale persoanelor juridice şi fizice, care lezează drepturile şi interesele Primăriei municipiului Chişinău şi ale Consiliului municipal Chişinău.
    7. Reprezintă, în modul stabilit, interesele Primăriei municipiului Chişinău şi ale Consiliului municipal Chişinău în instanţele judecătoreşti şi în alte organe de stat.
    8. Consultă în probleme de drept salariaţii aparatului şi ai subdiviziunilor Primăriei municipiului Chişinău.
    9. Sistematizează legislaţia, actele normative ale Republicii Moldova şi actele departamentale cu caracter normativ ale ministerelor, a căror activitate are tangenţe cu cea a Primăriei municipiului Chişinău şi a Consiliului municipal Chişinău.
    10. În comun cu alte subdiviziuni, analizează starea de lucruri cât priveşte respectarea legislaţiei în procesul de activitate a Consiliului municipal Chişinău şi a Primăriei municipiului Chişinău şi informează conducerea despre rezultatele obţinute.
    11. Reprezintă, în baza procurii, interesele Primăriei municipiului Chişinău şi ale Consiliului municipal Chişinău în instanţele judecătoreşti.
    12. Participă la organizarea şi desfăşurarea licitaţiilor de arendare, vânzare a terenurilor proprietate municipală.

     

    Nr.

    d/o

    Numele/prenumele

    Funcția

    Nr. biroului

    Tefon

    e-mail

    De birou

    De serviciu

     

    1.        

    Bogdan Valerii

    Șef direcție

    39

    188

    022 201 588

    valerii.bogdan@pmc.md

    2.        

    Corcimari Svetlana

    Șef adj. direcție

    58

    310

    022 201 710

    svetlana.corcimari@pmc.md

    3.        

    Crivorucica Iurii

    Șef secție

    39

    188

    022 201 588

    crivorucica.iurie@pmc.md

    4.        

    Crețu Maria

    Șef secție

    3

    148

    022 201 548

    maria.cretu@pmc.md

    5.        

    Arbuz Oleg

    Sp. principal

    11

    373

    022 201 773

    oleg.arbuz@pmc.md

    6.        

    Băhnaru Victoria

    Sp.superior

    12

    306

    022 201 706

    victoria.bahnaru@pmc.md

    7.        

    Bojoga Petru

    Sp. principal

    10

    157

    022 201 557

    petru.bojoga@pmc.md

    8.        

    Cazacu Andrei

    Sp.superior

    11

    341

    022 201 741

    cazacu.andrei@pmc.md

    9.        

    Cujba Nadejda

    Sp. principal

    7

    312

    022 201 712

    nadejda.cujba@pmc.md

    10.    

    Damian Cristina

    Sp. principal

    7

    312

    022 201 712

    damyan.cristyna@mail.ru

    11.    

    Melnic Dumitru

    Sp.superior

    7

    312

    022 201 712

    melnic.dumitru@pmc.md

    12.    

    Tofan Alina

    Sp. principal

    12

    335

    022 201 735

    alina.tofan@pmc.md

    13.    

    Tofan Tudor

    Sp. principal

    10

    157

    022 201 557

    tudor.tofan@pmc.md

    14.    

    Ursu Ion

    Sp. principal

    10

    157

    022 201 557

    Ion.ursu@pmc.md

    15.    

    Hristoforov Cristina

    Sp.superior

    12

    306

    022 201 706

    hristoforov.cristina@pmc.md

    16.    

    Levco Daniela

    Sp. principal

    11

    314

    022 201 741

    daniela.levco@pmc.md

    17.    

    Urecheanu Valentina

    Sp. principal

    3

    148

    022 201 548

    valentina.urecheanu@pmc.md

    18.    

    Braguta Natalia

    Sp.superior

    7

    305

    022 201 705

    braguta.natalia@pmc.md

    19.    

    Orlenco Ina

    Sp. principal

    3

    148

    022 201 548