• Prima   /  Presa   /  Comunicate de presă  /  Programul manifestărilor cultural-artistice dedicate Sărbătorii Naţionale „Limba noastră" - 31 august 2020

    Programul manifestărilor cultural-artistice dedicate Sărbătorii Naţionale „Limba noastră" - 31 august 2020

     30.08.2020 21:07    745 Accesări    

    Primăria municipiului Chişinău informează opinia publică despre Programul manifestărilor cultural-artistice dedicate Sărbătorii Naţionale „Limba noastră" (31 august 2020).

    09:00

    Lecție publică In memoriam Vlad Pohilă - om al cărții.

    Nicolae Mătcaș – 80 de ani, „Risipă și măsură”.

    Biblioteca Centrală


    31.08.2020 (pe parcursul zilei)

    Expoziție online „Bijuteriile Jocului”, dedicată aniversării a 75 de ani de la fondarea Baletului Național „JOC” și sărbătorii Naționale „Limba Noastră”.

    Sala Muzeului de Istorie a orașului Chișinău   

     

    09:00 – 15:00

    Program muzical-literar „Odă Limbii Române”:

    • depunere de flori la bustul lui M. Eminescu;
    • cuvânt de salut;
    • sădirea teilor - pomul simbol a lui M. Eminescu, program muzical susținut de AF ,,Baștina” și AF ,,Haiducii”. 

    Scuarul Centrului Academic „M. Eminescu”, bd. Dacia, 20

     

    10:00 - 10:15

    Depuneri de flori 

    Monumentul Domnitorului Ștefan cel Mare și Sfânt

     

    10:00-10:45     

    Compoziție literar-muzicală Limba maternă ca floarea eternă...”. 

    Transmisie eter Moldova 1 și rețelele de socializare

     

    10:15 - 10:30

    Depuneri de flori la busturile scriitorilor de pe Aleea Clasicilor și Grădina Publică Ștefan cel Mare și Sfânt.

     

    10:00-13:00

    Maratonul lecturii „Floare divină, limba română” (recital de poezii). 

    B.M. „B.P. Hașdeu”

     

    10:30

    Depunere de flori la bustul poetului Alecu Russo.

    str. Alecu Russo, 63/1

     

    11:00- 12:00

    Manifestare literar-muzicală, discursuri, recital de poezie și expoziție de carte Limbă preasfântă, mereu neînfrântă”.  

    bd. Mircea cel Bătrân, 7   

     

    11:00

    Recital de poezie „Limba doinelor de aur, Limba noastră cea română”. 

    B.M. B.P. Hașdeu, filiala „Transilvania”

     

    11:00

    Lectură publică, fragment din eseul „Limbă și Naționalitate” de Mihai Eminescu.

    B.M. B.P. Hașdeu, filiala „Ovidius” 

     

    11:00        

    Recital de poezie „Limba doinelor de aur, limba noastră cea română”.

    B.M. B.P. Hașdeu, filiala „Transilvania”

     

    12:00

    Decernarea premiilor expoziției-concurs „Saloanele Moldovei”, organizat de Uniunea Artiștilor Plastici din Moldova și Asociația AP din or Bacău, ediția a XXX-a.

    Centrul Expozițional Constantin Brâncuși al UAPM  

     

    12:00

    Expoziție virtuală de carte „Limbă prea sfântă, mereu neînfrântă.

    B.M. B.P. Hașdeu  „Filiala Transilvania”

     

    13:00

    „Pentru ea”, autor Grigore Vieru (moment poetic). 

    B.M. B.P. Hașdeu, filiala „Ovidius”

     

    13:00

    Spectacol de poezie „Sunt român la mine acasă” (interpretează Victor Cobzac, artist plastic, poet, conferențiar universitar UTM).

    B.M. B.P. Hașdeu, ,,filiala Ovidius”   

     

    17:15-17:55    

    „Cântare graiului străbun” - programul ansamblului etnofolcloric „Plăieșii” și Nicolae Gribincea.     

    Transmisie eter Moldova 1 și rețelele de socializare ale DC

     

    17:55-18:55

    „Deschide-ți ușa - noi venim cu cântec și cu flori”, program susținut de orchestra municipală „Avanti”

    Transmisie eter Moldova 1 și rețelele de socializare ale DC     

     

    19:40-21:40 

    „E sărbătoare, să răsune muzica” - programul orchestrei municipale de muzica populara condusa de Vasile și Vitalie Advahov.

    Transmisie eter Moldova 1 și rețelele de socializare ale DC