• vezi mai mult
    Ședinţa extraordinară a Comisiei pentru gospodăria locativ-comunală, energetică, servicii tehnice, transport, comunicaţii şi ecologie   
    Program zilnic de întreținere a drumurilor și salubrizare a teritoriului   
    Continuarea ședinţei Consiliului municipal Chişinău   
    Auditul procesului de încadrare în serviciul public a personalului și evoluția carierei funcționarilor publici   
  • Prima   /  Presa   /  Comunicate de presă  /  Programul zilei de 1 iunie – Ziua Internaţională a Copiilor

    Programul zilei de 1 iunie – Ziua Internaţională a Copiilor

     31.05.2018    541 Accesări    

    Primăria municipiului Chişinău prezintă programul de acţiuni consacrate Zilei Internaționale a Copiilor - 1 iunie 2018.

     

    10.00 - 18.00,      „Lumea poveștilor" - program artistic pentru copii, care va include concursuri, lucru pe zone (master-class la arte vizuale, meşteşugărit, creaţie tehnică, floristică, ecologie, sport, turism, desen pe asfalt) etc.;

    Grădina Publică „Ştefan cel Mare şi Sfânt"

    10.30 - 11.30,      Recital de fanfară;

    Scuarul Teatrului de Operă și Balet „Maria Bieșu"

    11.30 - 14.30,      „Copilărie, Bucurie, Veselie!" - program distractiv pentru copii care va include: face painting, desen pe asfalt, concursuri karaoke, discoteca copiilor, victorine, tombole, show-uri distractive, evoluări cu participarea artiștilor consacrați și colectivelor artistice de copii;

    Scuarul Teatrului de Operă și Balet "Maria Bieșu"

    11.30 - 14.30,      „Totul pentru copii în regim distractiv de vacanță" - program cultural-sportiv, spectacol muzical-coregrafic cu participarea formațiilor de copii din sectorul Centru, evoluări demonstrative, ștafete, concursuri, competiții la șah, joc de dame, DARTS, animații publice;

    Scuarul Catedralei „Nașterea Domnului"

    10.00 - 12.00,      „Feeria copiilor pe strada pietonală „Eugen Doga" - expoziții, concursuri, cântec, dans și multă veselie;

    Strada pietonală „Eugen Doga"

    10.00 - 12.00,      "Jocuri interactive pentru copii" - program cultural-sportiv, evoluări demonstrative - gen sportiv, jocuri distractive, ștafete, concursuri;

    Parcul „Dendrariu"

    11.00 - 12.00,      „Copii pentru copii" - manifestare cultural-artistică cu participarea colectivelor artistice ale instituțiilor de învățământ preuniversitar din sectorul Buiucani;

    CE „Moldexpo"

    12.00 - 13.00,      „Vedetele în ospeție la copii" - interpretele Aura, Georgeta Voinovan, Eryka și Mariana Mihăilă cântă împreună cu copiii.

    CE „Moldexpo"

    13.00 - 14.00,      Program distractiv cu clovnul „Magelino"

    CE „Moldexpo"

    14.00 - 15.00,      „Să cântăm copilăria" - program artistic prezentat de studioul de copii „Doremicii", conducător Marcela Gâlcă.

    CE „Moldexpo"

    18.00 - 20.00,      Spectacol muzical pentru copii, tineri, părinți și bunici „Muzică din filme animate", sincronizat cu imagini din peliculele respective.

    „Teatrul Verde"

    Activități artistice pentru copii în sectoarele Capitalei:

     

    09.00 - 11.30,      Program cultural-artistic și sportiv pentru copii, evoluarea colectivelor artistice de copii, concursuri, competiții sportive;

    Scuarul SRL "Perun Lux", bd. Mircea cel Bătrân, 4/6

    10.00 - 12.00,      Manifestare cultural-sportivă, program de concert și competiții sportive pentru copiii din sectorul Râșcani;

    Scuarul din str. Miron Costin

    10.00 - 13.00,      „Copilărie, dulce feerie!", spectacol distractiv cu participarea colectivelor artistice ale Centrului de Creație „Ghiocel"

    Scuarul DETS, sector Ciocana, str. A. Russo, 57

    16.00 - 18.00,      Manifestare cultural-artistică, program de concert, jocuri distractive, în parteneriat cu centrele Comunitare din sector

    Scuarul SA „Fidesco", bd. Mircea cel Bătrân, 6